Nohy do “O”, nohy do “X”. Čo je norma a čo ochorenie?

Nohy do “O”, nohy do “X”. Čo je norma a čo ochorenie?

V detskom a adolescentnom období prebieha rast a modelácia kostí. Kosti dolných končatín prechádzajú zmenou tvaru, ktorá je fyziologická. Zmena tvaru spôsobuje aj odchýlky kolena od osi dolnej končatiny. Postupne z výraznej varozity (nôh do “O”) v novorodeneckom veku prechádzajú cez “rovné nohy” do valgozity (teda nôh do “X”) a zase späť do fyziologického postavenia. Veľmi často sa rodičia pýtajú lekára – pediatra či ortopéda, či je os dolných končatín dieťaťa v poriadku. Ľudovo povedané, či dieťa nemá nohy do “O”, alebo do “X”.

Už v roku 1975 Salenius a Vanka popísali zmenu femoro-tibiálneho uhlu počas rastu dieťaťa. Je to uhol medzi anatomickou osou stehennej kosti (femur) a píštaly (tibia). Zistili, že tento uhol medzi kosťami sa počas rastu mení a deti prechádzajú vyššie spomínanými fázami: najprv varozita (nohy do “O”), potom vyrovnanie a valgozita (nohy do “X”) a opäť vyrovnanie osi dolných končatín. Po štatistickom spracovaní meraní veľkého počtu detí im vyšiel takýto graf:

Vývoj uhlu medzi stehennou kosťou a píšťalou (oranžová čiara). Zelenou čiarou je vyznačený fyziologický uhol medzi stehennou kosťou a píšťalou, ktorý je okolo 7 stupňov. Ustaľuje sa približne v 7. roku života. (Salenius & Vanka, 1975).

Môžeme si všimnúť z grafu, že približne do dvoch rokov dieťaťa je stehenná kosť voči predkoleniu vo varóznom postavení, teda nohy sú do “O”. To sa mení a vo veku približne 2,5 roka je os dolných končatín normalizovaná. Potom sa postavenie prehupne opačne – nohy sa dostávajú do valgózneho postavenia (do “X”) s maximom medzi 3-4 rokom života. Následne dochádza opäť k postupnej normalizácii osi. Normálny uhol je približne 7 stupňov a deti ho dosahujú po 7. roku života.

Postupný vývoj osi dolnej končatiny.

V priebehu rastu sú možné aj odchýlky od tohoto normálneho vývoja. Ak pretrváva valgozita (“X”), alebo varozita (“O”) aj po dosiahnutí 10. roku života, potom môžme využiť metódy na usmernenie rastu dolnej končatiny, tzv. guided growth metódy. Tieto metódy sa používajú väčšinou tesne pred ukončením rastu. Ak je deformita dolnej končatiny závažnejšia, potom je nutné pôsobiť na končatinu skôr, prípadne inou metódou (napríklad osteotómia kosti, alebo vonkajší fixátor kosti), aby sa mechanická os dolnej končatiny upravila do normy.

Každá metóda má svoje riziká aj výhody. O konkrétnych možnostiach liečby sa poraďte so svojim lekárom.