Ortopédia

 • Tejping nestabilného členku

  Pri nestabilnom členku môžme použiť tzv. rigídny (pevný) tejping členku. Zmysel tejpingu je zabránenie podvrtnutiu (distorzii) členku. Pre ľudí s nestabilitou môže byť rizikový aj kontaktný šport, či prechádzka v lese.

  Celý článok

 • Nezaradený prst na nohe

  Prsty na nohe, ktoré nie sú správne zaradené rozdeľujeme do dvoch skupín podľa toho, či je prst nad, alebo pod ostatnými prstami. Hovoríme potom o digitus supraductus (nad), alebo digitus infraductus (pod).

  Celý článok

 • Hypermobilita – Beightonovo skóre

  Beightonovo skóre pomáha určiť diagnózu hypermobility a jej závažnosť.

  Celý článok

 • Pincer impingement bedra

  Pri impingemente typu pincer je jamka bedrového kĺbu hlboká. Výrazné okraje jamky zabraňujú plnému pohybu, okraj jamky je preťažovaný a dochádza k jeho predčasnému opotrebovaniu. Liečba pincer impingementu je chirurgická a spočíva v odstránení zväčšených okrajov jamky, prípadne v zmene priestorovej orientácie jamky.

  Celý článok

 • Cam impingement bedra

  Pri impingemente typu cam je na krčku stehennej kosti viac kostného tkaniva, ktoré pri pohybe v bedre naráža do okraja jamky. Okraj kĺbu je pri pohybe mechanicky preťažovaný a dochádza k jeho predčasnému opotrebovaniu. Liečba cam impingementu je chirurgická a spočíva v odstránení deformity.

  Celý článok

 • Strečing Achilovej šľachy

  Pri kontraktúre (skrátení) achilovej šlachy, alebo svalov lýtka je nevyhnutný strečing. V nasledujúcom článku opisujeme niekoľko možností strečingu. Cviky je dôležité opakovať minimálne 4 krát denne, celkovo aspoň 20 minút.

  Celý článok

 • Multi-etážové operácie

  Multi-etážová operácia je operačný zákrok pri ktorom sa v rámci jednej anestézy rieši viacero problémov dolných končatín naraz. Výhodou pre pacienta je vyriešenie všetkých deformít a ortopedických problémov dolných končatín počas jedinej hospitalizácie. Ide o problémy v oblasti bedrových kĺbov, svalov stehna, kolenných kĺbov, svalov predkolení, členkov a chodidiel. Väčšinou je multietážová operácia indikovaná u…

  Celý článok

 • Príďte na skríningové vyšetrenie bedra!

  U detí s poruchami svalového tonu, spasticitou, či s neuromuskulárnym ochorením je nevyhnutné pravidelné sledovanie stavu bedrového kĺbu. Ak má Vaše dieťa nejakú z rizikových diagnóz, neváhajte sa objednať u Vášho ortopéda na skríning bedra.

  Celý článok

 • Rekonštrukcia bedra u detí so spasticitou, či neuromuskulárnymi ochoreniami

  Rekonštrukcia bedra je operačný postup na obnovenie správnych pomerov chorého bedrového kĺbu. Bedrový kĺb po rekonštrukcii by sa mal čo najviac ako je to možné podobať zdravému kĺbu svojím tvarom a aj funkciou. Cieľom ortopedickej liečby je obnovenie tvaru a funkčnosti kĺbu, a ochrana pred vznikom bolesti.

  Celý článok

 • Operačná liečba Perthesovej choroby

  Filozofiou operačnej liečby Perthesovej choroby je tzv. containment princíp. Slovo “containment” v angličtine znamená uzavretie, alebo obmedzenie v určitom priestore. Pri operačnej liečbe sa snažíme aby zmäknutá hlava stehennej kosti postihnutá nekrózou bola čo najviac vo vnútri kĺbnej jamky. Kĺbna jamka tvorí počas kritického obdobia “formu” pre hlavu stehennej kosti. Tým zvyšuje pravdepodobnosť, že hlavička…

  Celý článok