U detí s tonusovými svalovými poruchami, spasticitou, či neuromuskulárnym ochorením je nevyhnutné pravidelné sledovanie stavu bedrového kĺbu. Spasticitu spôsobuje napríklad detská mozgová obrna (DMO). Svalovou slabosťou trpia deti s meningomyelokélou (MMC), či hypotoniou. Medzi neuromuskulárne ochorenia patrí spinálna muskulárna atrofia (SMA) a svalové dystrofie.
Pri týchto typoch ochorení môže dôjsť k postupnému vysúvaniu hlavičky stehennej kosti z jamky bedrového kĺbu. Nakoniec sa môže stať, že sa hlavička dostane úplne mimo jamky. Potom hovoríme o vykĺbení (luxácii) bedrového kĺbu.
Ak sa hlavička stehennej kosti nachádza dlhodobo mimo jamky, chrupavka bedrového kĺbu sa opotrebuje, čo spôsobuje bolesť. Okrem toho dochádza k zošikmeniu panvy, rozvoju skoliózy a k zosilneniu svalových kontraktúr v okolí bedra. Včasnou diagnostikou a cielenou liečbou je možné predísť týmto komplikáciám.
Skríning je pravidelné kontrolovanie bedrového klbu röntgenom a vyšetrením pohyblivosti v kĺbe. Najviac ohrozené sú deti s najzávažnejším pohybovým postihnutím. Pohybové postihnutie hodnotíme podľa GMFCS (Gross Motor Function Classification System = systém na klasifikáciu hrubej motoriky). GMFCS delí pacientov do piatich kategórií, pričom 5. kategória sú deti s najzávažnejším postihnutím motoriky.
Stav bedrového kĺbu lekár vyhodnotí z röntgenovej snímky. Odčíta tzv. migračné percento, ktoré hovorí o tom aká veľká časť hlavičky bedrového kĺbu sa nachádza mimo jamky. Ak je migračné percento medzi 20-40% potom môže lekár indikovať usmernenie rastu v oblasti krčku stehennej kosti. Ak je viac ako 40% hlavy mimo jamku kĺbu, potom je indikovaná operačná rekonštrukcia bedra.
Skríning bedra vykonáva ortopéd. Na obrázku nižšie je uvedené ako často by malo byť dieťa sledované. Deti s najzávažnejším ochorením pohybového systému musia byť kontrolované častejšie, pretože je u nich vyššia pravdepodobnosť postupného vysúvania hlavičky z jamky bedrového kĺbu. Schéma môže byť individuálne modifikovaná.
V prípade že ste rodič a Vaše dieťatko má spasticitu, alebo neuromuskulárne ochorenie, informujte sa o možnosti pravidelných vyšetrení u svojho ortopéda.
Ak ste lekár a Váš pacient je sledovaný so spasticitou, alebo neuromuskulárnym ochorením, uistite sa, či je sledovaný v ortopedickej ambulancii a či ortopéd vykonáva aj skríning luxácie bedrového kĺbu.
Súvisiace články
Rekonštrukcia bedra u detí so spasticitou, alebo neuromuskulárnym ochorením