Recidíva PEC

Recidíva PEC

PEC (pes equinovarus congenitus, golfová alebo konská noha) je častá vrodená deformita chodidla. Ochorenie sa dá efektívnie liečiť Ponsetiho metódou. Cieľom liečby PEC je nebolestivé, flexibilné a funkčné chodidlo. Aj pri správnej liečbe je však anatómia jemne zmenená – je to vidieť hlavne pri jednostrannom PEC. Chodidlo býva kratšie a lýtkové svaly majú menší objem (atrofia svalov).

PEC má veľkú tendenciu k recidíve (návratu deformity). Aj z tohto dôvodu sú ortézy používané počas denného a nočného spánku až do veku 4-5 rokov. Najčastejšia príčina recidívy je počas udržiavacej fáze liečby – teda pri nosení ortéz. Ak dieťa nenosí ortézu správnym spôsobom, alebo ju nenosí predpísaný čas počas prvého roku života, riziko recidívy je až 90%, ak sa liečba ortézou preruší v druhom roku života riziko je okolo 60%, v treťom roku okolo 40%. Recidíva sa však môže vyskytnúť aj pri správnej liečbe a dodržaní všetkých pokynov lekára a to približne v 6% prípadov.

Recidíva PEC sa vyvíja postupne a je dôležité ju včas rozpoznať. Prvým príznakom býva tzv. funkčná addukcia prednej časti nohy. Teda pri chôdzi si môžeme všimnúť, že palec ukazuje smerom dovnútra a časť chodidla za palcom môže byť jemne nadvihnutá oproti zvyšku. Ďalším príznakom je vbočenie päty pod členok (objavuje sa tzv. varus päty), či jemné skrátenie Achillovej šľachy (zmenšenie dorsiflexie). Všetky zmeny sú spočiatku flexibilné, teda vieme jemnou manipuláciou vrátiť chodidlo do štandardnej polohy. Postupom času však noha čoraz viac tuhne a je menej flexibilná, PEC recidivuje.

Liečba recidívy

Ak je dieťa ešte malé (do 4 rokov), je možné sa vrátiť k sadrovaniu. V prípade, že je prítomné aj fixované skrátenie Achillovej šľachy je potrebná aj opakovaná tenotómia.

Ak je dieťa staršie, potom sú v niektorých prípadoch potrebné malé operačné zákroky: transfer šľachy predného píšťalového svalu (úplný, alebo polovičný), miniinvazívne predlžovanie Achillovej šľachy a povolenie stuhnutej plantárnej fascie. Pred aj po zákroku je dieťaťu naložená sadra. Pred zákrokom kvôli čo najväčšej predoperačnej korekcii, po zákroku kvôli zahojeniu tkanív.

U veľmi malého percenta starších detí je potrebná väčšia rekonštrukcia väzov a kostí chodidla, väčšinou pri závažnej a zanedbanej (neskoro rozpoznanej), alebo pri opakujúcej sa recidíve.

V nasledujúcich článkoch sa dozviete viac o liečbe PEC a Ponsetiho metóde: