Ponsetiho sadrovanie PEC

Ponsetiho sadrovanie PEC

Ponsetiho metóda je efektívna a účinná liečba PEC (pes equinovarus congenitus, golfová, alebo konská noha). Prvou fázou Ponsetiho metódy je korekčné sadrovanie deformovaného chodidla. Sadrovanie by malo začať čo najskôr, ideálne v prvých dvoch týždňoch po narodení. Na korekciu väčšinou postačuje 3-6 sadier, ktoré sú menené 1x za týždeň. Pred poslednou sadrou je u väčšiny detí potrebný malý operačný zákrok – tenotómia Achillovej šľachy. Ten sa vykonáva v krátkej celkovej, alebo v lokálnej anestéze. Po zákroku je aplikovaná posledná sadra, ktorá zostáva na nohe 3 týždne.

Pred naložením každej sadry lekár chodidlo jemnou manipuláciou upraví do čo najlepšieho postavenia a pomocou asistenta naloží sadru v čo najlepšom korigovanom postavení. Manipulácia je nebolestivá, rovnako ako nakladanie sadry. Dieťaťu môže byť nepríjemná držaná poloha, preto je vhodné prísť na sadrovanie s hladným dieťaťom a počas sadrovania ho kŕmiť (odstriekané materské mlieko vo fľaši, alebo mliečna formula). To dieťa upokojí a sadrovanie bez problémov zvládne.

Každá ďalšia sadra zlepšuje postavenie nohy a mení vzájomnú polohu malých kostí chodidla.

Schematické znázornenie postupnej korekcie chodidla sadrou. Sadra č. 5 znázorňuje maximálnu dosiahnutú korekciu po tenotómii.

Sadra sa nesmie namočiť, preto dieťa s naloženou sadrou nekúpeme, len umývame navlhčenou handričkou.

Dôležité je sledovanie prstov dieťaťa – majú normálnu farbu a teplotu? Nezasunuli sa do sadry (sadra skĺzla)? Nie sú opuchnuté? Ak sadra skĺzne, alebo je spod nej cítiť zápach, je nevyhnutné kontaktovať Vášho lekára. Sadra, ktorá skĺzla z nohy musí byť čo najskôr odstránená, pretože spôsobuje ďalšiu deformáciu chodidla.

V spolupráci so Steps.org sme pre Vás pripravili informačné letáky na stiahnutie o sadrovaní a ortézach (súbor si môžete stiahnuť po kliknutí na odkaz).

V nasledujúcich článkoch sa dozviete viac o liečbe PEC a Ponsetiho metóde: